Coming to campus? Complete your health assessment....

Foundation scholarships make an impact during the 2019-2020 academic year

Established in 1987, the Anoka Technical College Foundation’s purpose is to obtain and distribute the resources necessary to support the students, faculty, programs, and vision of Anoka Technical College. The Foundation provides support to the college in a variety of ways, including scholarships and program support.

Over the past 30 years, the Foundation, with the help of its many generous donors, has provided over $5 million in support of Anoka Tech students and programs.

In the 2019-2020 academic year, the Anoka Technical College Foundation disbursed more than $165,000 in scholarships.

These scholarships were made possible thanks to the support of many generous donors. In recognition of their support, below are the names of Anoka Tech award recipients, including their scholarships received. 

Foundation scholarships for the fall 2020 semester are available now. To learn more and apply by May 31, 2020 visit AnokaTech.edu/AboutATC/Foundation.  

ANOKA TECHNICAL COLLEGE 2019-2020 SCHOLARSHIP RECIPIENTS

Accelerated Innovation Scholarship
Prince Sarpong

Aggressive Hydraulics Scholarship
Vincent Sogbey

Aid Electric Scholarship
Jesse Chouinard

Allina Health Scholarship
Kari Grundtner
Courtney Lindell

American Welding Society Scholarship
Sabrina Wieland

Anoka Area Chamber of Commerce Scholarship
Erica Bodell
Alyssa Elliott
Alexander Guck
Blake Jenson
Megan Plaster

Anoka Lions Scholarship
Holly McKillip
Stephanie Mullinix

Anoka Rotary Scholarship
Carly Kastner

Anoka Technical College / Anoka-Ramsey Community College Scholarship
Rachel Rourke

ATC Workforce - Getting Started Scholarship
Victor Kozlak
Luke Litchke
Thomas Littlefield
James Powell
Harry Rasmussen
Jaye Snyder
Ben Swanson

ATC Workforce - Ramsey Lions Scholarship
Dylan Oehlers

The Bank of Elk River Scholarship
Lacy Graditi

Bank of the West Scholarship
Hope Winn-Brady

Caterpillar Global Scholarship
James DeSpiegelaere
Levin Horak
Daniel Montoya

Connexus Energy Scholarship
Daniel Gannon
Naason Juarez
David Lehn

Coon Rapids Lions Scholarship
George Bogar
Rachel Ritchie

Cretex Scholarship
Tyler Antczak
Jamie Gerads
Trisha Vollmer

Donald and Eleanor Ansay Memorial Scholarship
Hanna Bratland
Danielle Mongin
Sarah Walbolt

Edmund Babcock Scholarship
Emily Deutsch
Jamie Ward
Lisa Wurtinger

Elk River / Sherburne County Scholarship
Ashlie Dutcher-Rempala

Fairview Scholarship
Anika Luebke

Getting Started Scholarship
Thomas Meyer
Aaron Moldan
Aaron Rehm

Graco Scholarship
Anthony Acker
Stephen Billstein
Catie Lonergan
Haydn Lund

H.H. Albrecht Scholarship
Miranda Espeseth
Brianna Thomas

Herman and Adeline Danner Scholarship
Shelby Brown
Morgan Neuville
Tara Thompson

Howard Rosenwinkel Scholarship
Jude Adio
Allison Forbis

Invest in a Lasting Legacy Scholarship
Rene Azombi
Kathleen Fuller
Evin Furlong
Jose Sanchez

Jill Kapsner Memorial Scholarship
Abigail Kissling
Paige Madison
Jack Poehls
Andrea Schumacher

Jim and Pam Deal Scholarship
Tiffany Gnirk
Therese Minwegen
Ruth Yardanmah

John Babcock PT Scholarship
Akaysha Hobbs

Karen McCulloch Scholarship
Amanda Leitzke

Kopp Family Foundation Scholarship
Candyce Anderson
Aubrey Blanchet
Chelsea Buerman
Jade Hastings
Taylor Moore
Dorrette Sandrine
Ngo Itam Nyemeck
Krista Schramm
Elizabeth Tremmel
Paige Van Lanen
Sara Wargin
Naomi Wood

Lloyd and Susie Barthel Scholarship
Roger Claveau
Wade Gartner
Samantha Mithun

Mary T. Scholarship
Aimee Golley

MATE Precision Tooling Scholarship
Tad Kamolz
Lonnie Wedl

Medtronic / Nick Finstrom Scholarship
Racheal Johnson

Mercy Hospital Auxiliary Scholarship
Rose Dominguez-Sommerfeld
Christopher Kramchuck
Emily Kranz
Linet Mogere
Ellen Skoro
Precious Wilson

Metal Craft Scholarship
Maureen Ombati

Milow Electric Scholarship
Cortney Bode

Morris Midwest Scholarship
Madison Gutknecht

Nancy Gale Memorial Scholarship
Jessica Chlebeck
Courtney Crawford
Courtney Dinsmore
Pauline Enebeli
Abbie Heath
Natalie Moorhouse
Kimberly Sexton Nichols

Noel Lutsey Scholarship
Marissa Spaeth

North Memorial Health Scholarship
Lucy Lee

Northeast Bank Scholarship
Rayne Obright

PTK Select Scholarship
Christina Stanley
Natalie Zabrzenski

Ramsey Lions Scholarship
Lucas Aho
Madison Bailey
Samuel Cornelius
Bailee Elmer
Paige Fosse
Jenna Glime
Uriah Karpee
Bridget LeBlanc
Tela Morningstar

Sgt. John Rice VFW Post 6316 Scholarship
Timothy Harlander
Alana Mahoney

Susan Hanson Memorial Scholarship
Jillian Hall
Litzy Viveros Lopez

Tolerance Masters Scholarship
James Lynch
Stephanie Spielmann

Tom Kingston Scholarship
Adam Devine
Alex Spiering

Tom Stillwell Memorial Scholarship 
Alexis Keskey
Jody Spangler

Tri-River Rodders Scholarship

Michael Rosemeier

UMC Scholarship
Christen Conrad

Vista Outdoor Scholarship
Jere Flake

Wilson Tool Scholarship
Amanda Mager
Deanna Ralph

Read More News